***
Štefánikova hvězdárna
observatory.cz > Encykplopedie > Letní obloha

Letní obloha

Pozorovatele pod letním nebem na první pohled uchvátí krása Mléčné dráhy, která se klene vysoko nad obzorem a horizont protíná kdesi pod souhvězdím Střelce. Základním orientačním vodítkem na letní obloze je Letní trojúhelník složený z hvězd Vegy, Denebu, a Altairu.

Poblíž zenitu se nachází souhvězdí Labutě s jasnou hvězdou Deneb, která tvoří její ocas. Labuť má křídla roztažena napříč Mléčnou dráhou a v její hlavě nalezneme krásnou dvojhvězdu zvanou Albireo. Podobně jako Izar na obloze jarní se skládá ze dvou složek jasně barevně odlišitelných - červené a modré.

Sousední, plochou menší souhvězdí Lyry v sobě skrývá hvězdu Vegu, která je nejjasnější hvězdou letní oblohy a pátá v pořadí na obloze vůbec. V těsném sousedství Vegy lze pozorovat dalšího zástupce vícenásobných hvězd - hvězdu epsílon Lyry. Pouhým okem lze za extrémních podmínek rozlišit dvě hvězdy, dalekohled pak ukáže čtyři. V Lyře lze také najít známou prstencovou mlhovinu M57. Jedná se o planetární mlhovinu - zbytek po zaniklé hvězdě.

Nad souhvězdím Orla s jasnou hvězdou Altair se nachází malé souhvězdí Šípu s další překrásnou planetární mlhovinou M27 zvanou Činka. Jedná se taktéž o mlhovinu vzniklou výbuchem hvězdy a je pozorovatelná i malým dalekohledem.

Méně výrazným souhvězdím je Herkules, bájný silák, ve kterém lze i pouhým okem spatřit kulovou hvězdokupu s označením M13. Jedná se o rozsáhlou skupinu obsahující až milion hvězd vzdálenou přes 20000 světelných let. Je též zajímavé, že se jedná o jedny z nejstarších hvězd, které ve vesmíru pozorujeme.

Mezi souhvězdím Šípu a hlavou Labutě lze také velmi snadno najít otevřenou hvězdokupu C399 přezdívanou též "ramínko na šaty" - skupinu cca. deseti rozptýlených hvězd lze pozorovat i pouhým okem, plně pak vynikne už při použití triedru. Na pozorovatelsky vděčné objekty je bohaté také souhvězdí Střelce, kde lze za použití dalekohledu obdivovat krásy mnoha mlhovin, například Laguny (M8) či Trifidu (M20).

Fotografie:

Kulová hvězdokupa M13
Difuzní mlhovina "Královna" M16
Detail M16 z kosmického teleskopu
Planetární mlhovina NGC6751

"Prstencová" mlhovina M57
Planetarní mlhovina "Činka" M27
Mlhovina "Trifid" M20
Kulová hvězdokupa M22